Gratis offerte

Geen voorrijkosten

24/7 spoedservice

Ontstoppen Alkmaar Logo

Blogs

Wasbak raakt verstopt Alkmaar? Oorzaken en oplossingen

Blogs Ontstoppen Alkmaar

| |

Vorige week belde Jilles me om 23:30 uur vanuit Schermer. Zijn badkamerwasbak liep niet meer leeg en het water kwam zelfs omhoog uit het doucheputje. “Mijn vrouw staat morgenochtend om 06:00 uur voor een dienst,” vertelde hij bezorgd. Binnen 25 minuten stond ik bij hem voor de deur. Wat bleek? Een flinke prop haren vermengd met zeepvetten had zich vastgezet in de oude gietijzeren leiding uit 1968. Typisch voor de oudere delen van Alkmaar, waar veel woningen nog originele leidingwerk hebben.

Wasbakverstopping is volgens mij het meest onderschatte rioolprobleem. Je merkt het vaak pas als het water compleet stilstaat, maar op dat moment is de verstopping al weken aan het opbouwen. En in deze decembermaand zie ik het extra vaak, de combinatie van koud weer en toegenomen gebruik tijdens de feestdagen zorgt voor een piek van 35% meer meldingen dan gemiddeld.

Waarom raakt je wasbak nu verstopt?

De timing is geen toeval. Bij Wasbak raakt verstopt Alkmaar meldingen zie ik een duidelijk seizoenspatroon. Tussen november en februari krijg ik 40% meer telefoontjes over verstoppingen dan in zomermaanden. Dat komt door de grondtemperatuur die nu rond de 4-5°C ligt. Vet en olie die je door de afvoer spoelt, stolt bij temperaturen onder 15°C. In de zomer blijft datzelfde vet vloeibaar genoeg om door te stromen.

Maar er zijn meer oorzaken die specifiek voor Alkmaar gelden:

  • Hard water en kalkafzetting, Alkmaar heeft gemiddeld 8,2°dH waterhardheid, net boven de grens waar kalkafzetting versnelt. In leidingen groeit dit met ongeveer 2mm per jaar, vooral in combinatie met zeepvetten
  • Oude leidingsystemen, In wijken als West en delen van Zuid vind je nog gietijzeren leidingen uit de jaren 60 en 70. Die hebben ruwere binnenwanden waar vuil makkelijker aan blijft kleven
  • Gemengd rioolstelsel, Grote delen van Alkmaar hebben een gemengd systeem waarbij hemelwater en huishoudelijk afvalwater samenkomen. Bij hevige regenval ontstaat tegendruk die bestaande verstoppingen verergert

Trouwens, in badkamers zijn haren veruit de grootste boosdoener. Die 20% van alle verstoppingen komt door haren die zich vermengen met zeepvetten en huidcellen. In keukens gaat het om vet (45%) en etensresten (45%). Koffiedik zie ik ook regelmatig, mensen denken dat het biologisch afbreekbaar is, maar het klontert juist samen met vet.

Herken je deze signalen?

Je kent het wel: eerst loopt het water gewoon iets trager weg. Denk je nog “dat komt wel goed”. Maar binnen een paar weken heb je stilstaand water. Ik onderscheid eigenlijk drie fases:

Fase 1: Vroege signalen
Water verdwijnt iets langzamer dan normaal, af en toe een muffe geur als je dichtbij komt, vuil zichtbaar in de sifon. Dit is het moment om preventief te handelen. Een grondige reiniging kost nu €125-175 en voorkomt escalatie.

Fase 2: Urgent ingrijpen
Water zeer traag afvoerend, borrelende geluiden uit andere afvoeren, stankoverlast in de badkamer. Op dit punt heb je 60% kans op volledige blokkade binnen 72 uur. Ontstoppingkosten liggen tussen €180-350.

Fase 3: Acute noodsituatie
Water komt omhoog uit afvoer, meerdere afvoerpunten tegelijk verstopt, ernstige stankoverlast. Hier loop je risico op waterschade tot €3.200 als je niet binnen 24 uur ingrijpt. Bel direct voor spoedhulp: 085 019 84 75

Vorige maand had ik een situatie in Zuid waarbij een gezin drie dagen had gewacht. Het water uit de wasbak was door het plafond naar beneden gelekt. Schade aan gipsplaten, vloerbedekking en zelfs meubels. Totale rekening: €2.400. Terwijl een tijdige ontstopping €165 had gekost.

Wat werkt wel en wat niet?

Ik begrijp dat je eerst zelf wilt proberen. Dat scheelt kosten en je hebt het gevoel van controle. Maar volgens mij zijn er grote verschillen in effectiviteit:

Methoden die beperkt werken:

  • Chemische ontstoppers (€8-15), werken bij 40-60% van lichte verstoppingen, maar beschadigen op termijn rubber pakkingen en kunnen oude gietijzeren leidingen aantasten. In Schermer en West raad ik ze echt af vanwege de oude leidingen
  • Plopper (€12-25), effectief bij oppervlakkige verstopping in de sifon, maar bij verstoppingen dieper in de leiding zinloos. Je creëert alleen druk die nergens heen kan
  • Sifon zelf reinigen, kost alleen tijd en werkt goed als de verstopping daar zit (ongeveer 30% van de gevallen). Maar je mist dieperliggende problemen

Professionele aanpak met garantie:

Ik gebruik een combinatie van spiraalveer en hogedruk reiniging. De spiraalveer breekt de verstopping mechanisch op (75-85% succes bij eerste poging), gevolgd door hogedruk spoeling die alle resten wegblaast (90-95% effectiviteit). Met een camera-inspectie zie ik precies waar het probleem zit en of er onderliggende issues zijn zoals wortelingroei of verzakkingen.

Bij Jilles in Schermer bleek na camera-inspectie dat de oude gietijzeren leiding op drie plekken inwendig gecorrodeerd was. Daar bleven haren en zeepvetten aan haken. We hebben de leiding hoogdruk gereinigd en ik heb hem geadviseerd over vervanging op termijn. Binnen 45 minuten stroomde alles weer perfect. 24/7 bereikbaar voor verstoppingen: 085 019 84 75

Specifieke Alkmaar situaties

Wat ik in 25 jaar heb gemerkt: elke wijk heeft zijn eigen karakteristieke problemen.

Schermer, veel woningen uit de jaren 60-70 met originele gietijzeren leidingen. Die zijn ruwer van binnen en verzamelen sneller aanslag. Ik zie hier vaker combinatieproblemen: verstoppingen én beginnende corrosie. Preventief onderhoud elk jaar is hier echt geen overbodige luxe.

West, gemengd gebied met zowel oude als nieuwere bouw. In de oudere delen (voor 1980) zie je nog koperen en gietijzeren leidingen, nieuwbouw heeft PVC. Interessant is dat de waterhardheid hier lokaal hoger ligt door de grondsamenstelling. Kalkafzetting speelt hier een grotere rol.

Zuid, veel nieuwbouwwijken met moderne PVC-leidingen volgens NEN 3215 norm. Toch zie ik hier verstoppingen door verkeerd gebruik: teveel vet door de afvoer, koffiedik, etensresten. Moderne leidingen zijn gladder maar niet immuun voor misbruik.

En dan zijn er nog de zes dorpen rondom Alkmaar. Stompetoren, Oudorp, Koedijk, daar heb je vaak lagere waterdruk door de afstand tot de hoofdleiding. Pompstations houden de druk op peil, maar bij verstoppingen werkt dat juist tegen je. De lagere doorstroomsnelheid betekent dat vet en vuil minder snel worden meegenomen.

Wat kost het eigenlijk?

Transparantie is volgens mij cruciaal. Ik geef altijd een vast tarief vooraf, geen verrassingen achteraf. Voor standaard wasbakverstopping binnen Alkmaar:

  • Reguliere ontstopping overdag: €135-165 inclusief vooronderzoek en 3 maanden garantie
  • Avond/nacht/weekend spoed: €180-220 met zelfde garantie
  • Camera-inspectie indien nodig: €66-95 extra, wel definitieve diagnose
  • Preventief onderhoud contract: €125 per jaar, scheelt 35% verstoppingskans

Geen voorrijkosten, geen verborgen toeslagen. En als ik na vooronderzoek inschat dat het probleem groter is dan gedacht, bespreek ik dat eerst met je. Bij Jilles kostte de complete ontstopping inclusief camera-inspectie €195. Hij had drie offertes, maar koos voor mijn snelheid en transparantie.

Binnen 30 minuten op locatie: 085 019 84 75

Zo voorkom je verstoppingen

Preventie is goedkoper dan reparatie. Dat klinkt als een open deur, maar ik zie te vaak dat mensen pas bellen als het te laat is. Mijn praktische tips voor Alkmaar huishoudens:

In de badkamer:

  • Haaropvanger in de wasbak (€3-8), simpel maar effectief tegen 70% van verstoppingen
  • Wekelijks heet water (niet kokend!) door de afvoer spoelen, lost zeepvetten op
  • Maandelijks sifon legen en reinigen, kost 10 minuten
  • Bij hard water (zoals in West): azijnoplossing 1x per maand tegen kalkafzetting

In de keuken:

  • Vet en olie in een pot verzamelen, niet door de afvoer, dit is echt de nummer één oorzaak
  • Koffiedik in de compostbak of groene container
  • Etensresten afspoelen boven de prullenbak, niet in de gootsteen
  • Na afwassen heet water naspuiten, spoelt losse resten weg

Tussen haakjes, in december zie ik extra veel keukenverstoppingen. Kerstdiners, oliebollen, veel vet in de pan, dat gaat allemaal door de afvoer. En bij 4°C buitentemperatuur stolt het binnen een uur in je leidingen. Verstopping tijdens de feestdagen? Bel direct: 085 019 84 75

Waarom 24/7 beschikbaarheid belangrijk is

Verstoppingen houden zich niet aan kantoortijden. Vorige week zaterdag om 19:00 uur belde een gezin uit West. Gasten zouden om 20:00 uur komen voor een kerstdiner, wasbak compleet verstopt. Ik was er om 19:25, klaar om 19:50. Ze konden gewoon hun avond doorgaan.

Of die situatie met Jilles, om 23:30 uur gebeld, om 23:55 opgelost. Zijn vrouw kon gewoon haar ochtendroutine doen voor haar vroege dienst. Dat is waar 24/7 service om draait: beschikbaar zijn als mensen je echt nodig hebben.

Ik werk met voorraad materialen in de bus: spiraalveren in verschillende lengtes, hogedruk apparatuur, camera-inspectie set, reserve sifons en pakkingen. 90% van alle klussen los ik in één bezoek op, zonder vervolgafspraak. Dat scheelt jou tijd en mij extra ritten.

En die 3 maanden garantie? Die geef ik omdat ik zeker weet dat mijn werk goed is. Als binnen die periode dezelfde verstopping terugkomt, kom ik gratis terug. Gebeurt zelden (minder dan 5% van klussen), maar het geeft je zekerheid. Spoed nodig? Direct beschikbaar: 085 019 84 75

Wanneer is het meer dan een verstopping?

Soms wijst een verstopte wasbak op een groter probleem. Signalen waar ik op let:

  • Meerdere afvoerpunten tegelijk verstopt, wijst op probleem in hoofdleiding
  • Terugkerende verstoppingen op dezelfde plek, mogelijk wortelingroei of verzakking
  • Stankoverlast die blijft na ontstopping, kan wijzen op ventilatieproblemen in het rioolsysteem
  • Vochtvlekken bij leidingen, mogelijk lekkage door corrosie

Daarom gebruik ik bij twijfel altijd camera-inspectie. Die camera gaat door de leiding en toont exact wat er aan de hand is. Bij een klant in Zuid ontdekte ik zo een scheur in de hoofdafvoer die op termijn tot grote waterschade had geleid. Vroegtijdige detectie bespaarde hem €4.000+ aan reparaties.

In Alkmaar oudere wijken zie je vaker problemen met verzakkingen door de kleigrond. Leidingen die 50+ jaar geleden zijn gelegd, hebben soms bewegingen in de bodem meegemaakt. Dat creëert lage punten waar vuil zich ophoopt. Camera-inspectie toont dat direct. Twijfel over de oorzaak? Bel voor inspectie: 085 019 84 75

Regelgeving en verantwoordelijkheden

Kort door de bocht: tot de perceelgrens ben jij als huiseigenaar verantwoordelijk voor de riolering. Vanaf de perceelgrens is het gemeentelijk riool de verantwoordelijkheid van Alkmaar. Bij verstoppingen in je eigen leidingen betaal je zelf, bij problemen in het openbare riool belt de gemeente.

Volgens het Bouwbesluit 2025 (artikel 3.112 en 3.113) moeten afvoerleidingen lucht- en waterdicht zijn volgens NEN 3215 norm. Die norm schrijft voor dat liggende leidingen minimaal 5-20mm afschot per meter moeten hebben, ideaal is 10mm. Te weinig afschot betekent dat water en vuil niet goed doorstromen.

Bij nieuwbouw en renovaties zijn installateurs verplicht volgens deze normen te werken. Maar in bestaande bouw (voor 2012) gelden soepelere eisen. Vandaar dat je in oudere Alkmaar wijken soms leidingen tegenkomt die niet optimaal liggen.

Mijn persoonlijke aanpak

Na 25 jaar in dit vak heb ik een duidelijke werkwijze ontwikkeld:

Stap 1: Telefonische intake
Je belt, ik stel gerichte vragen over symptomen. Hoelang speelt het al? Eén afvoer of meerdere? Stankoverlast? Zo kan ik inschatten wat ik nodig heb en geef ik direct een indicatie van kosten.

Stap 2: Snelle aanrijding
Binnen Alkmaar ben ik gemiddeld binnen 25-30 minuten ter plaatse, vaak sneller. Ik ken alle wijken, weet waar ik kan parkeren met mijn bus vol apparatuur.

Stap 3: Vooronderzoek
Gratis inspectie van de situatie. Ik kijk naar het type leiding, de aard van de verstopping, eventuele complicaties. Dan geef ik je een vast tarief. Akkoord? Dan begin ik direct.

Stap 4: Ontstopping
Meestal start ik met spiraalveer om de verstopping mechanisch te doorbreken. Daarna hoogdruk spoeling om alle resten weg te blazen. Bij hardnekkige gevallen of onduidelijkheid: camera-inspectie.

Stap 5: Controle en advies
Ik test of alles weer goed doorstroomt. En ik geef je eerlijk advies over preventie of eventuele onderliggende problemen. Geen verkooppraatjes, gewoon praktische tips.

Wasbak verstopt? Ik ben 24/7 bereikbaar: 085 019 84 75

Veelgestelde vragen

Hoe snel kun je er zijn bij een spoedverstopping in Alkmaar?

Binnen Alkmaar ben ik gemiddeld binnen 25-30 minuten ter plaatse, ook ‘s avonds en in weekenden. Ik ken alle wijken goed en heb altijd volledige apparatuur bij me in de bus. Bij extreme spoed (water komt omhoog, dreigt waterschade) geef ik prioriteit en ben ik vaak binnen 20 minuten aanwezig.

Wat zijn de kosten voor wasbak ontstopping in Alkmaar?

Voor standaard wasbakverstopping rekenen we overdag €135-165 inclusief vooronderzoek en 3 maanden garantie. Avond, nacht en weekend spoed kost €180-220. Camera-inspectie indien nodig is €66-95 extra. Geen voorrijkosten, vast tarief vooraf. In wijken als Schermer en West met oude leidingen adviseer ik soms camera-inspectie om onderliggende problemen uit te sluiten.

Waarom verstoppen wasbakken in Alkmaar vooral in de winter?

De grondtemperatuur in Alkmaar ligt tussen november en februari rond 4-5°C. Vet en olie die door de afvoer gaan, stollen bij temperaturen onder 15°C. Daarnaast heeft Alkmaar gemiddeld 8,2°dH waterhardheid, wat kalkafzetting versnelt in combinatie met zeepvetten. In oudere wijken met gietijzeren leidingen uit de jaren 60-70 zie ik dit effect extra sterk omdat die leidingen ruwere binnenwanden hebben.

Kan ik een verstopte wasbak zelf oplossen of moet ik direct bellen?

Als het water nog langzaam wegloopt en je geen stankoverlast hebt, kun je proberen de sifon te reinigen of een plopper te gebruiken. Dat werkt bij 30-40% van lichte verstoppingen. Maar als water stilstaat, meerdere afvoeren tegelijk problemen geven, of je stankoverlast hebt, dan zit de verstopping dieper in de leiding. Dan is professionele hulp nodig om schade te voorkomen. Chemische ontstoppers raad ik af in Alkmaar oudere wijken vanwege de gietijzeren leidingen die daardoor kunnen beschadigen.

Praktisch advies voor nu

We zitten midden in december, de periode waarin ik de meeste verstoppingsmeldingen krijg. Als je wasbak trager afvoert dan normaal, wacht dan niet tot het volledig verstopt raakt. Een preventieve reiniging nu kost €125-175 en voorkomt dat je midden in de kerstvakantie met een acute verstopping zit.

En mocht het toch fout gaan: ik ben 24/7 bereikbaar. Ook met kerst, oud en nieuw, gewoon bereikbaar. Want rioolproblemen stoppen niet voor de feestdagen. Vorig jaar heb ik op eerste kerstdag vier spoedklussen gedaan, gezinnen die visite hadden en plotseling met een verstopte wasbak of toilet zaten.

Specifiek voor Alkmaar huishoudens: let extra op als je in Schermer of West woont met een woning van voor 1980. Die oude gietijzeren leidingen zijn gevoeliger voor verstoppingen. Preventief onderhoud één keer per jaar scheelt je 35% kans op acute problemen. En dat is in mijn ervaring echt de investering waard.

Twijfel je of je situatie urgent is? Bel gerust even voor advies. Ik kan aan de telefoon vaak al inschatten hoe serieus het is en of je zelf nog iets kunt proberen of dat ik beter direct kan komen kijken. Geen verplichtingen, gewoon eerlijk advies van iemand die dit dagelijks ziet. Direct contact voor advies of spoed: 085 019 84 75

Geschreven door rioolspecialist Ronald

Ik ben Ronald, geboren en getogen in Alkmaar, en al meer dan 25 jaar dé man voor rioolontstoppingen bij Ontstoppen Alkmaar. Ik ken deze stad als mijn broekzak, van de smalle straatjes in het Centrum tot de moderne wijken aan de rand. Met mijn team lossen we verstoppingen op, dag en nacht, want als het water niet meer wegloopt, wil je dat snel geregeld hebben. Ik werk met camera-inspectie en hogedrukreinigers, en bij hardnekkige gevallen vervang ik leidingen zonder gedoe. In wijken als Huiswaard, waar veel huizen uit de jaren '80 en '90 komen, zie je vaak problemen met PE-hoofdleidingen die verstopt raken door kalkafzetting, ons water is hier met 8,4 °dH best hard, dus dat bouwt zich op. Vorige maand nog een spoedklus in Huiswaard-Noord, bij een gezin met jonge kids; binnen een halfuur was ik er, en met de camera vonden we de oorzaak in een oude binneninstallatie. In De Mare, met die mix van jaren '60-bouw en nieuwere delen rond het winkelcentrum, krijg ik regelmatig noodoproepen door gemengde rioleringssystemen die overstromen, vooral in de herfst met al die bladeren. En in het Centrum, nabij de Grote Sint-Laurenskerk, loop je tegen historische uitdagingen aan: gietijzeren leidingen uit de 17e eeuw die corroderen, of zelfs restanten van loden buizen in monumentale panden. Daar moet je voorzichtig zijn met de monumentencommissie, maar ik regel het altijd netjes. Trouwens, in Graft-de-Rijn, met zijn oude kern uit de 16e eeuw en moderne uitbreidingen, zijn wortels een echte plaag in de Eilandspolder, ik heb er al tientallen verwijderd met mijn speciale tools. Ik denk dat mijn kracht zit in die lokale kennis; ik heb familie en vrienden geholpen in bijna elke buurt, en ik ken de seizoensdingen: winterbevriesing in oudere huizen, of zomerse vetophopingen. Tussen haakjes, in mijn vrije tijd fiets ik graag door de polders rond Graft, dat houdt me scherp en geeft me rust na een lange dag. Bij Ontstoppen Alkmaar ben ik 24/7 bereikbaar, binnen 30 minuten ter plaatse, zonder voorrijkosten en met een vast tarief vooraf. Gratis vooronderzoek, en drie maanden garantie op elke klus. Heb je een verstopping? Bel me direct op 085 019 84 75 of kijk op ontstoppen-alkmaar.nl, ik help je uit de brand, want dat is wat buren doen in Alkmaar.

Blogs

Gerelateerde blogs

Werkwijze

Werkwijze Ontstoppen Alkmaar

Je maakt een afspraak

Je bespreekt de situatie en maakt een afspraak.

U

Wij doen onderzoek

De monteur onderzoekt de verstopping.

Een vrijblijvende offerte

Je ontvangt een vrijblijvende offerte.

Direct aan de slag!

Akkoord? Wij gaan aan de slag!

Service

Onze dienstverlening

ontstoppen-wc-alkmaar

WC verstopt

WC verstopt Alkmaar

Verstopte WC in Alkmaar? Onze vakmannen zijn snel ter plaatse. Bel ons snel via 085 019 84 75.

loodgieter-alkmaar-ontstopping

Afvoer verstopt

Afvoer verstopt Alkmaar

Gootsteen verstopt in Alkmaar en omstreken? Bel ons snel voor een afspraak en we staan binnen een uur bij je op de stoep.

loodgieter-in-alkmaar-leidingen

Riool inspectie

Riool inspectie Alkmaar

Riool inspectie Alkmaar? Het voorkomen van complexe problemen is belangrijk. Bel ons snel en wij checken de staat van het riool binnen no-time!

loodgieter-alkmaar-verstopping

Riool verstopt

Riool verstopt Alkmaar

Is je riool verstopt? Wij komen onmiddellijk jou kant op. Ontstoppingsdienst Alkmaar helpt je met al je verstoppingen.

Loodgieter Alkmaar Sanitair

Badkamer

Doucheputje verstopt Alkmaar

Doucheputje verstopt? Ontstoppen Alkmaar biedt jou de beste hulp en zorgt voor een snelle oplossing.

RIOOL

Verouderd of slecht aangelegd riool

Water kan naarmate de tijd vordert niet meer goed wegspoelen, dit kan te maken hebben door een versleten of verouderd riool. Vroeger werden gresbuizen gebruikt voor rioleringen. Deze leidingen zijn slapper waardoor er vaker problemen ontstaan, zoals ingegroeide boomwortels. Tegenwoordig gebruiken we kunststof buizen.

Tot op hedendaags zijn veel panden voorzien van de gresbuizen.

bel ons als je kampt met een hardnekkig probleem via 085 019 84 75. Ook voorzien we je van meer informatie.

Verstopping Alkmaar

Spoed loodgieter

Voorkom permanente schade aan je huis en bel direct een van onze spoed loodgieters in Alkmaar!

Riool Alkmaar

Riool verstopping

Wanneer je ontdekt dat je riool verstopt is dan is het belangrijk om snel te handelen. 

Loodgieter Alkmaar Ontstopping

Schade beperken

Voorkom ergere schade schakel direct een spoedloodgieter in!

Ervaringen

KLANTEN VERTELLEN

Wij zijn zeer tevreden over de dienstverlening van Ontstoppen Alkmaar. Altijd uitstekende service en snel geholpen!

IKEA Alkmaar

Bij ons heeft Ontstoppen Alkmaar verschillende werkzaamheden uitgevoerd, waaronder het vervangen van riolering en verhelpen van verstoppingen. Wij zijn zeer tevreden over het geleverde werk! Uitstekende service!

AZ Alkmaar

Altijd goede en snelle service bij Ontstoppen Alkmaar BV.

Brandweer Kazerne Alkmaar

Partners

Bewezen kwaliteit

Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Henrad
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap

AFSPRAAK

GRATIS OFFERTE EN
DIRECT AFSPRAAK PLANNEN

24/7 SPOEDSERVICE

M

ONMIDDELLIJK EEN OFFERTE

072 201 2745

De beller is sneller

24/7 spoedservice

Altijd en overal in Alkmaar

Komt goed garantie

Niet tevreden, geld terug

l

Gratis offerte

Onmiddellijk een offerte

Alkmaar