Gratis offerte

Geen voorrijkosten

24/7 spoedservice

Ontstoppen Alkmaar Logo

Blogs

Afvoer verstopt huishoudelijk afval Alkmaar: Boosdoeners

Blogs Ontstoppen Alkmaar

| |

Vorige week stond ik om half drie ‘s nachts in een woning aan de Bergerweg in Oudorp, waar Fee wanhopig had gebeld omdat haar complete keukenafvoer was dichtgeslibd. Het was de derde dag van de winterse koudegolf en het probleem was ontstaan tijdens een verjaardagsfeest, twaalf gasten, fondue, en daarna alles ‘even snel’ door de gootsteen. Het water kwam inmiddels door de vloer van de bijkeuken omhoog. Binnen twintig minuten had ik de hoofdleiding vrijgemaakt met hogedruk, maar de schade was al aanzienlijk. Dit soort noodoproepen zijn helaas dagelijkse kost, en in 90% van de gevallen gaat het om dezelfde boosdoeners: huishoudelijk afval dat nooit in de afvoer had mogen komen.

Als ontstoppingspecialist met meer dan 25 jaar ervaring in Alkmaar zie ik steeds dezelfde patronen terugkeren. Vooral in wijken met oudere bebouwing zoals de Dorpskern en Oudorperpolder stapelen de problemen zich op. De combinatie van gietijzeren hoofdleidingen uit de jaren 60 en modern gebruikersgedrag zorgt voor een perfecte storm van verstoppingen. Wat in een nieuwbouwwoning in Overdie misschien nog wegstroomt, veroorzaakt in de smalle leidingen van de Binnenstad direct een blokkade. En dat merken bewoners vaak pas wanneer het te laat is, meestal op het slechtst mogelijke moment.

Waarom juist in december alles mis lijkt te gaan

Het is geen toeval dat ik deze maand gemiddeld 40% meer spoedoproepen krijg dan in de zomer. De winterse temperaturen in Alkmaar, deze week schommelen we rond het vriespunt, zorgen ervoor dat vet in de leidingen razendsnel stolt. Het water in de hoofdleidingen koelt af tot ongeveer 6-8 graden, en bij die temperatuur verandert vloeibaar frituurvet binnen een uur in een harde, wasachtige substantie. In wijken als Daalmeer Koedijk, waar veel woningen een kruipruimte hebben, zie ik dat leidingen ‘s nachts letterlijk dichtbevriezen. De combinatie van feestelijke maaltijden, lagere buitentemperaturen en oudere rioolinfrastructuur maakt december traditioneel de drukste maand.

Wat veel Alkmaarders niet weten is dat onze gemeente een gemengd rioolstelsel heeft in de oudere wijken. Dat betekent dat hemelwater en afvalwater samen door dezelfde leidingen stromen. Bij hevige regenval, en die hebben we dit najaar genoeg gehad, staat het systeem al onder druk. Voeg daar huishoudelijk afval aan toe dat eigenlijk niet in de afvoer hoort, en je hebt een recept voor verstoppingen. Vooral in de smalle straatjes van de Dorpskern, waar de hoofdleidingen nog geen 15 centimeter diameter hebben, ontstaan snel problemen.

De grote vijf: wat ik het vaakst uit Alkmaarse afvoeren haal

Vet en olie: de stille moordenaar van uw leidingen

Frituurvet is veruit de grootste boosdoener. Ik schat dat minstens 60% van alle keukenafvoerverstoppingen in Alkmaar te maken heeft met vetstolling. Het probleem is dat mensen denken dat heet water het vet wegspoelt, maar dat is een misvatting. Zodra dat vet de koude hoofdleiding raakt, en die is nu in december ijskoud, stolt het binnen enkele meters. In de oudere gietijzeren leidingen van Oudorp en de Binnenstad zet het zich vast aan de ruwe binnenkant en vormt laag na laag een dikke vetkorst.

Vorige week nog had ik een spoedhulpoproep in Zuid, waar een gezin na een gourmetten de complete afvoer verstopt had. Ze hadden alle olie en vetresten door de gootsteen gespoeld, gevolgd door heet water. Dat hete water bereikte hooguit de sifon onder de gootsteen, maar in de hoofdleiding, die door de onverwarmde kruipruimte loopt, stolde alles tot een betonharde prop. De afvoer verstopt huishoudelijk afval Alkmaar situaties die ik in deze periode zie zijn bijna altijd vet-gerelateerd.

Tussen haakjes, in nieuwbouwwijken zoals de Kasteellaan-buurt in Overdie zie ik dit probleem minder vaak. Daar zijn de leidingen van glad PE-materiaal waar vet minder snel aan hecht, en de hoofdleidingen lopen vaak in geïsoleerde schachten. Maar in de wijken met bebouwing van voor 1980 is het echt een structureel probleem.

Koffiedik en voedselresten: de onderschatte opzwellers

Koffiedik lijkt onschuldig, het is toch gewoon gemalen koffie? Maar in combinatie met vet vormt het een cementachtige substantie die ik alleen met hogedruk kan verwijderen. Vooral in huishoudens met een koffiemachine die veel cups per dag produceert, zien we dit terug. Het dik zet zich vast in de bochten van de leidingen en vangt daar andere deeltjes op. Na een paar maanden heb je een complete verstopping.

Rijst en pasta zijn net zo erg. Deze producten zwellen op in water, soms tot wel drie keer hun oorspronkelijke volume. In studentenhuizen in Huiswaard, waar ik regelmatig kom voor ontstoppingen, zie ik vaak dat pannen met restjes pasta gewoon door het toilet worden gespoeld. Die pasta zet zich vast in de eerste bocht van de toiletafvoer en binnen een week heb je een complete blokkade. Het probleem is dat studenten denken dat alles wat door de toiletpot past ook door de leiding gaat, maar de leiding heeft vaak maar 10 centimeter diameter en zit vol bochten.

Vochtige doekjes: de moderne plaag

Dit is volgens mij het grootste probleem van de laatste tien jaar. De marketing van “doorspoelbare” vochtige doekjes heeft mensen het idee gegeven dat deze producten veilig zijn voor het riool. Niets is minder waar. Ik haal wekelijks complete proppen van deze doekjes uit Alkmaarse leidingen, vaak vermengd met haar en vet tot een ondoordringbare massa. De doekjes blijven intact in het water en wikkelen zich om elkaar heen als een soort nest.

Vorige maand had ik een noodoproep in Daalmeer Koedijk waarbij een complete hoofdleiding was geblokkeerd door vochtige doekjes. De bewoners gebruikten ze dagelijks voor de kinderen en spoelden ze door het toilet. Na drie maanden kwam het rioolwater terug door de vloerput in de bijkeuken. De ontstoppingkosten bedroegen uiteindelijk €380, inclusief camera-inspectie om te controleren of er geen schade was aan de leidingen. Dat zijn kosten die volledig vermijdbaar waren geweest.

Haar en zeep: de badkamercombinatie

In de badkamer is het vooral de combinatie van haar en zeepresten die voor problemen zorgt. Een gemiddeld persoon verliest dagelijks 50-100 haren, en in een huishouden met vier mensen betekent dat flinke hoeveelheden haar door de doucheafvoer. Dat haar wikkelt zich om elkaar heen en vormt een soort net in de sifon. Daar blijft zeep, shampoo en douchegel aan plakken, en binnen enkele maanden heb je een taaie prop die het water nauwelijks meer doorlaat.

Ik adviseer altijd om een haarzeefje te gebruiken, die kosten nog geen vijf euro maar besparen honderden euro’s aan ontstoppingskosten. Vooral in de oudere woningen in Oudorp, waar de afvoeren nog van koper zijn met soldeerverbindingen, zie ik dat haar zich vasthaalt aan die oneffenheden. De nieuwere PEX-leidingen in Overdie zijn gladder en geven minder problemen, maar ook daar is preventie essentieel.

Kalk: de sluipende verstikker

Alkmaar heeft relatief hard water, en dat betekent kalkaanslag in de leidingen. Kalk zet zich af aan de binnenkant van buizen en vormt een ruwe laag waar ander vuil aan blijft hangen. In combinatie met vet en zeep ontstaat een harde korst die alleen met professionele apparatuur te verwijderen is. Ik zie vooral in woningen ouder dan 25 jaar dat leidingen voor 40-50% zijn dichtgeslibd met kalk en afzettingen.

Het probleem met kalk is dat het geleidelijk gaat. Je merkt het pas wanneer het water langzamer wegloopt, en tegen die tijd is de schade al aanzienlijk. Bij camera-inspectie zie ik vaak dat de effectieve diameter van een 10 centimeter leiding nog maar 5-6 centimeter is door kalkaanslag. Dat verklaart waarom kleine hoeveelheden vet of haar dan direct tot verstoppingen leiden, er is gewoon geen ruimte meer.

Wijk-specifieke problemen die ik tegenkom

In de Dorpskern, met bebouwing van voor 1972, heb ik vooral te maken met gietijzeren hoofdleidingen die aan het einde van hun levensduur zijn. Deze leidingen zijn van binnen ruw en roestig, waardoor vet en vuil zich gemakkelijk vasthecht. De koperen binneninstallaties zijn meestal nog prima, maar de overgang naar de oude hoofdleiding is vaak een probleempunt. Daar ontstaan verstoppingen die alleen met camera-inspectie te lokaliseren zijn.

In Oudorperpolder, gebouwd in de jaren 70-80, zie ik een mix van PE hoofdleidingen en koper/PEX binnenleidingen. Deze combinatie werkt over het algemeen goed, maar de PE-leidingen die door kruipruimtes lopen zijn kwetsbaar voor bevriezing in de winter. Deze week heb ik al drie oproepen gehad waarbij leidingen waren dichtgevroren door de combinatie van stilstaand water en vriestemperaturen. Zodra het ontdooit, komt het water met kracht vrij en ontstaan vaak lekken bij de verbindingen.

Nieuwbouw in Overdie, vooral rond de Kasteellaan, heeft volledige PE/koper combinaties met moderne sifons en goede isolatie. Daar zie ik minder verstoppingen, maar als ze optreden is het meestal door gebruikersfouten, vochtige doekjes, vet, of grote hoeveelheden voedselresten. De leidingen zelf zijn prima, maar geen enkel systeem is bestand tegen structureel verkeerd gebruik.

Wat u zelf kunt doen voordat u belt

Als uw afvoer verstopt raakt, zijn er een paar dingen die u zelf kunt proberen voordat u 085 019 84 75 belt voor spoedhulp. Begin met een rubber ontstopper, de klassieke plopper. Vul de gootsteen of wastafel met enkele centimeters water, plaats de ontstopper over de afvoer en pomp krachtig 15-20 keer. Bij lichte verstoppingen lost dit het probleem vaak op.

Voor keukenafvoeren kunt u proberen met heet water. Kook een grote pan water en giet dit voorzichtig in de afvoer. Doe dit een paar keer achter elkaar. Dit werkt alleen bij lichte vetverstoppingen die nog niet volledig zijn gestold. Let op: gebruik nooit kokend water bij PVC-leidingen, die kunnen vervormen bij temperaturen boven 80 graden.

Wat u absoluut niet moet doen is chemische ontstoppers gebruiken. Deze producten zijn gevaarlijk voor oude leidingen, slecht voor het milieu, en lossen het onderliggende probleem niet op. Ze kunnen tijdelijk wat ruimte maken, maar de verstopping komt meestal binnen een paar weken terug, en dan vaak erger. Bovendien maken ze mijn werk gevaarlijker, want ik krijg die agressieve chemicaliën over mijn handen en kleding bij het ontstoppen.

Als deze methoden niet werken binnen 30 minuten, stop dan en bel een professional. Verder prutsen kan de schade vergroten. Ik heb situaties gezien waarbij mensen met een metalen staaf de afvoer probeerden vrij te maken en daarbij de leiding beschadigden. De reparatiekosten waren toen vijf keer zo hoog als een simpele ontstopping zou zijn geweest.

Hoe ik te werk ga bij spoedoproepen

Wanneer u belt met een verstopte afvoer, vraag ik eerst een paar essentiële dingen. Waar zit de verstopping, keuken, badkamer, toilet? Loopt het water helemaal niet meer weg of langzaam? Is er water dat terugkomt door andere afvoeren? Deze informatie helpt me om de juiste apparatuur mee te nemen en een inschatting te maken van de ernst.

Bij spoedhulp ben ik binnen 30 minuten ter plaatse in heel Alkmaar. Ik begin altijd met een visuele inspectie en test met mijn camera-apparatuur waar de verstopping precies zit. In 70% van de gevallen zit het probleem binnen 5 meter van de afvoer, in de sifon, de eerste bocht, of de overgang naar de hoofdleiding. Die zijn relatief eenvoudig op te lossen met een ontstoppingsspiraal of hogedruk.

Voor hardnekkige verstoppingen gebruik ik hogedrukapparatuur met waterdruk tot 180 bar en temperaturen tot 90 graden. Deze combinatie lost vrijwel elke verstopping op, inclusief gestold vet en wortelingroei. Het hete water lost het vet moleculair op, terwijl de hoge druk het wegblaast. Voor kalkaanslag gebruik ik speciale roterende nozzles die de afzetting mechanisch verwijderen.

Na de ontstopping doe ik altijd een camera-inspectie om te controleren of de leiding volledig vrij is en of er geen onderliggende problemen zijn zoals scheuren, verzakkingen of wortelingroei. Deze inspectie is gratis bij een spoedoproep en voorkomt dat u binnen een paar weken weer belt met hetzelfde probleem. Als ik structurele problemen zie, bespreek ik dat direct met u en geef ik advies over vervolgstappen.

Preventie: wat echt werkt in de Alkmaarse situatie

Gezien de oudere infrastructuur in veel Alkmaarse wijken is preventie cruciaal. Ik adviseer om maandelijks een emmer kokend water door de keukenafvoer te gieten, vooral in de wintermaanden. Dit voorkomt dat vet zich ophoopt en houdt de leidingen warm genoeg om stolling tegen te gaan. Doe dit bij voorkeur ‘s avonds, wanneer de leidingen de hele nacht de tijd hebben om af te koelen zonder dat er nieuw vet binnenkomt.

Voor badkamers geldt: installeer haarzeefjes in alle afvoeren en maak deze wekelijks schoon. Dit kost vijf minuten maar voorkomt maanden van problemen. Gebruik daarnaast maandelijks een natuurlijke ontstopper: een kopje soda gevolgd door een kopje azijn, laat het 30 minuten schuimen en spoel na met heet water. Deze combinatie lost lichte afzettingen op en houdt de sifon schoon.

Voor woningen met gietijzeren hoofdleidingen, vooral in Oudorp en de Dorpskern, adviseer ik jaarlijks een professionele hogedrukreiniging. Dit kost ongeveer €175 maar voorkomt noodoproepen die gemakkelijk het dubbele kosten. Bij deze reiniging verwijder ik alle afzettingen en krijgt u een schone leiding die weer jaren meegaat. Ik bied hiervoor ook onderhoudscontracten aan waarbij u korting krijgt en voorrang bij spoedoproepen.

Waarschuwingssignalen die u niet moet negeren

Er zijn een paar signalen die erop wijzen dat u een probleem heeft voordat het escaleert tot een complete verstopping. Water dat langzamer wegloopt dan normaal is het eerste teken. Als het water in de gootsteen of wastafel blijft staan voordat het wegloopt, begint er een verstopping te ontstaan. Negeer dit niet, het lost zichzelf niet op en wordt alleen maar erger.

Gorgelende geluiden uit de afvoer wijzen op luchtinsluiting in de leidingen, vaak veroorzaakt door een gedeeltelijke verstopping verderop in het systeem. Als u water door de ene afvoer laat lopen en een andere afvoer begint te gorgelen, is er waarschijnlijk een probleem in de hoofdleiding. Dit is een duidelijk signaal om 085 019 84 75 te bellen voor een inspectie.

Vieze geuren uit de afvoer zijn ook een waarschuwing. Deze ontstaan door bacteriële groei in afzettingen van vet en voedselresten. De geur is niet alleen onaangenaam, het wijst ook op een beginnende verstopping. Een grondige reiniging lost dit op voordat het een groter probleem wordt.

Water dat terugkomt door andere afvoeren is een noodsituatie. Als u de wasmachine laat lopen en het water komt omhoog door de doucheput, zit de hoofdleiding verstopt. Stop direct met water gebruiken en bel voor spoedhulp. Verder water gebruiken vergroot de kans op waterschade aanzienlijk.

Kosten en wat u kunt verwachten

Een standaard ontstopping tijdens kantooruren kost €120 voor het eerste half uur, inclusief voorrijkosten. In ongeveer 80% van de gevallen is de verstopping binnen deze tijd opgelost. Voor complexere problemen rekenen we €8 per meter leiding die gereinigd moet worden. Een hoofdleidingverstopping van 10 meter komt dan op ongeveer €200 totaal, inclusief camera-inspectie.

Voor spoedhulp buiten kantooruren, ‘s avonds, nachts, weekenden en feestdagen, hanteren we een toeslag van 50%. Dit is marktconform en reflecteert de beschikbaarheid van 24/7 service. Maar zelfs met deze toeslag is spoedhulp vaak goedkoper dan de waterschade die ontstaat als u wacht tot maandagochtend. Vorige week had ik een oproep waarbij het uitstel van één weekend had geleid tot €3000 aan vloerschade, de ontstopping zelf kostte €180.

We werken altijd met een vast tarief vooraf. Voordat ik begin met werken, vertel ik u precies wat het gaat kosten. Geen verrassingen achteraf. Als tijdens het werk blijkt dat er meer nodig is dan verwacht, overleg ik dat eerst met u. U geeft toestemming voor elke extra actie en kent de kosten vooraf. Deze transparantie is volgens mij essentieel, u belt ons in een noodsituatie en verdient eerlijkheid.

Voor preventief onderhoud bieden we onderhoudscontracten vanaf €150 per jaar. Dit omvat een jaarlijkse hogedrukreiniging, camera-inspectie, en 15% korting op eventuele spoedoproepen. Voor woningen met oude leidingen is dit een verstandige investering die zichzelf terugverdient.

Waarom december en januari de drukste maanden zijn

De feestdagen zijn traditioneel onze drukste periode. De combinatie van uitgebreide maaltijden, meer gasten, intensiever keukengebruik en lage buitentemperaturen zorgt voor een piek in verstoppingen. Tussen 15 december en 10 januari krijg ik ongeveer 40% meer spoedoproepen dan gemiddeld. Het patroon is elk jaar hetzelfde: eerste kerstdag rond het avondeten beginnen de telefoons te rinkelen, en tweede kerstdag is het non-stop.

Het probleem is dat mensen tijdens de feestdagen anders koken dan normaal. Fondue, gourmet, veel vette gerechten, grote hoeveelheden afwas. En vaak is er haast omdat de gasten er zijn of omdat men moe is na een lange dag. Dan wordt het vet even snel door de gootsteen gespoeld, de resten door het toilet, en de volgende ochtend staat de boel blank. Fee’s situatie vorige week was typisch: verjaardagsfeest, fondue, alles snel opruimen, en om drie uur ‘s nachts een noodoproep omdat het water door de vloer kwam.

Mijn advies is om juist in deze periode extra voorzichtig te zijn. Veeg vette pannen af met keukenpapier voordat u ze afwast. Gooi voedselresten in de gft-bak, niet door de afvoer. Spoel na elke grote kooksessie de leidingen door met heet water. Deze simpele maatregelen voorkomen dat u mij moet bellen op eerste kerstdag, en geloof me, dan wilt u liever bij uw familie zijn dan met mij in de kruipruimte.

Moderne technieken die het verschil maken

De technologie in ons vak is de laatste jaren enorm verbeterd. Mijn camera-apparatuur heeft HD-beeldkwaliteit en kan tot 50 meter ver in leidingen kijken. Dit stelt me in staat om precies te zien waar het probleem zit, wat de oorzaak is, en of er onderliggende structurele problemen zijn. Ik kan u direct op mijn tablet laten zien wat er aan de hand is, veel klanten zijn verbaasd als ze hun eigen leidingen van binnen zien.

Voor hardnekkige verstoppingen gebruik ik een roterende hogedruknozzle die 360 graden reinigt. Dit apparaat draait met 2000 toeren per minuut en spuit water in alle richtingen met 180 bar druk. Het resultaat is dat niet alleen de verstopping wordt verwijderd, maar de complete leiding wordt schoongemaakt. Dit voorkomt dat binnen een paar weken een nieuwe verstopping ontstaat op dezelfde plek.

Voor wortelingroei, een groeiend probleem in oudere wijken, heb ik speciale snijkoppen die wortels mechanisch verwijderen. Deze koppen hebben roterende messen die wortels tot 8 centimeter dik kunnen doorknippen. Na het verwijderen van de wortels behandel ik de leiding met een biologisch middel dat hergroei vertraagt. Dit geeft u meestal 2-3 jaar voordat opnieuw ingrijpen nodig is.

Wanneer reparatie of vervanging nodig is

Soms is ontstopping niet genoeg en is reparatie of zelfs vervanging van leidingen nodig. Dit is vooral het geval bij oude gietijzeren leidingen die van binnen volledig zijn weggerost, of bij leidingen met scheuren en verzakkingen. Bij camera-inspectie zie ik dit direct en bespreek ik de opties met u.

Voor kleinere scheuren kan ik vaak een relining toepassen, een techniek waarbij een nieuwe kunststof binnenbuis in de oude leiding wordt aangebracht. Dit is veel goedkoper dan graafwerk en de leiding is binnen een dag weer bruikbaar. De kosten liggen tussen €800-1500 afhankelijk van de lengte, maar u bespaart duizenden euro’s aan graafwerk en herstel van bestrating.

Bij ernstige schade is vervanging soms onvermijdelijk. Moderne PE-leidingen gaan 50+ jaar mee en geven veel minder problemen dan oude gietijzeren of betonnen leidingen. De investering is aanzienlijk, denk aan €3000-6000 voor een complete vervanging van de binnenriolering, maar het lost het probleem definitief op. Voor woningen in Oudorp en de Dorpskern met originele leidingen uit de jaren 60 is dit vaak de enige structurele oplossing.

Praktische tips per ruimte in huis

Keuken

Gebruik altijd een zeefje in de gootsteen om voedselresten op te vangen. Veeg vette pannen af met keukenpapier voordat u ze afwast. Gooi olie en vet nooit door de afvoer maar verzamel het in een pot of melkpak en voer het af via restafval. Spoel wekelijks de afvoer door met een emmer heet water, vooral in de winter. Maak maandelijk de sifon schoon, dit voorkomt geuren en kleine verstoppingen.

Badkamer

Installeer haarzeefjes in douche en wastafel en maak deze wekelijks schoon. Borstel voor het douchen uw haar om losse haren te verwijderen. Spoel na het scheren goed door met heet water. Gebruik geen vochtige doekjes en spoel deze zeker niet door het toilet. Maak maandelijk de doucheput schoon door de rooster te verwijderen en het vuil eruit te halen.

Toilet

Gebruik alleen toiletpapier en spoel niets anders door. Geen vochtige doekjes, tampons, maandverband, wattenstaafjes of andere hygiëneproducten. Plaats een prullenbak naast het toilet voor deze items. Bij oudere toiletten met weinig spoelkracht gebruikt u maximaal 5-6 velletjes toiletpapier per keer. Moderne toiletten kunnen meer aan, maar overdrijf niet.

Wasruimte

Controleer maandelijks het pluizenfilter van de wasmachine en maak dit schoon. Gebruik niet te veel wasmiddel, het overschot vormt zeepschuim dat leidingen vervuilt. Bij een verstopte wasmachineafvoer belt u direct, deze leidingen zijn smaller en verstopping leidt snel tot lekkage en waterschade.

Veelgestelde vragen over verstopte afvoeren

Wat kost een spoedoproep in het weekend?

Een spoedoproep in het weekend kost €180 voor het eerste half uur, inclusief voorrijkosten en camera-inspectie. Dit is inclusief 50% weekendtoeslag. We werken met vaste tarieven vooraf, geen verrassingen achteraf. In ongeveer 75% van de gevallen is de verstopping binnen dit half uur opgelost. Voor complexere problemen berekenen we €8 per meter leiding die gereinigd moet worden. U krijgt altijd eerst een prijsindicatie voordat we beginnen met werken.

Hoe snel kunt u ter plaatse zijn bij een spoedoproep?

Bij spoedoproepen in Alkmaar zijn we binnen 30 minuten ter plaatse, 24 uur per dag en 7 dagen per week. We hebben onze servicebus strategisch gestationeerd zodat we alle wijken snel kunnen bereiken. Van Oudorp tot Overdie, van de Dorpskern tot Daalmeer Koedijk, overal zijn we binnen een half uur. Bij extreme weersomstandigheden of als we net bij een andere klant zijn, kan het iets langer duren, maar we houden u daarvan op de hoogte.

Kan ik zelf iets doen tegen terugkerende verstoppingen?

Absoluut. Preventie is de beste remedie. Spoel wekelijks de keukenafvoer door met een emmer kokend water. Gebruik haarzeefjes in alle badkamerafvoeren en maak deze wekelijks schoon. Gooi nooit vet, olie of voedselresten door de afvoer. Gebruik maandelijks een natuurlijke ontstopper: soda gevolgd door azijn, laat schuimen en spoel na met heet water. Voor woningen met oude leidingen adviseer ik jaarlijks een professionele hogedrukreiniging, dit voorkomt 90% van alle verstoppingen.

Werken chemische ontstoppers echt?

Chemische ontstoppers zijn een tijdelijke oplossing die vaak meer kwaad dan goed doet. Ze kunnen lichte verstoppingen oplossen, maar beschadigen oude leidingen en zijn gevaarlijk in gebruik. Het belangrijkste is dat ze de oorzaak niet aanpakken, de verstopping komt meestal binnen weken terug. Bovendien maken ze mijn werk gevaarlijker als ik daarna moet komen ontstoppen. Ik raad ze sterk af en adviseer bij verstoppingen direct professionele hulp in te schakelen.

Waarom heb ik vooral in de winter verstoppingen?

Winter is de piekperiode voor verstoppingen door meerdere factoren. De lage temperaturen zorgen ervoor dat vet in leidingen razendsnel stolt, bij 6-8 graden water verandert vloeibaar vet binnen een uur in een harde substantie. Leidingen in kruipruimtes kunnen bevriezen, vooral in oudere woningen. Daarnaast koken mensen in de winter vetter en zijn er meer feestelijke maaltijden met veel vet. De combinatie van deze factoren maakt december tot februari traditioneel onze drukste periode.

Wat zijn de risico’s van een verstopte hoofdleiding?

Een verstopte hoofdleiding is een serieus probleem dat snel kan escaleren. Het rioolwater kan terugkomen door vloerputten, doucheputjes of zelfs toiletten, wat leidt tot aanzienlijke waterschade en gezondheidsrisico’s. Het water bevat bacteriën en kan vloeren, muren en meubels beschadigen. Daarnaast kan de druk in de leidingen scheuren veroorzaken, wat leidt tot lekkages in kruipruimtes of onder vloeren. Bij tekenen van een hoofdleidingverstopping, water dat terugkomt door andere afvoeren, gorgelende geluiden, vieze geuren, moet u direct 085 019 84 75 bellen voor spoedhulp.

Verstopte afvoeren door huishoudelijk afval zijn grotendeels vermijdbaar met de juiste kennis en gewoontes. De vijf hoofdboosdoeners, vet, voedselresten, vochtige doekjes, haar met zeep, en kalk, veroorzaken het overgrote deel van alle problemen. In Alkmaar speelt de oudere infrastructuur in wijken als Oudorp en de Dorpskern een extra rol, waar gietijzeren leidingen kwetsbaarder zijn voor verstoppingen. Door bewust om te gaan met wat u door de afvoer spoelt, regelmatig preventief onderhoud te plegen, en bij problemen direct professionele hulp in te schakelen, bespaart u zichzelf veel ergernis en onverwachte kosten. En mocht het toch misgaan, we zijn 24/7 bereikbaar op 085 019 84 75 om u binnen 30 minuten te helpen.

Geschreven door rioolspecialist Ronald

Ik ben Ronald, geboren en getogen in Alkmaar, en al meer dan 25 jaar dé man voor rioolontstoppingen bij Ontstoppen Alkmaar. Ik ken deze stad als mijn broekzak, van de smalle straatjes in het Centrum tot de moderne wijken aan de rand. Met mijn team lossen we verstoppingen op, dag en nacht, want als het water niet meer wegloopt, wil je dat snel geregeld hebben. Ik werk met camera-inspectie en hogedrukreinigers, en bij hardnekkige gevallen vervang ik leidingen zonder gedoe. In wijken als Huiswaard, waar veel huizen uit de jaren '80 en '90 komen, zie je vaak problemen met PE-hoofdleidingen die verstopt raken door kalkafzetting, ons water is hier met 8,4 °dH best hard, dus dat bouwt zich op. Vorige maand nog een spoedklus in Huiswaard-Noord, bij een gezin met jonge kids; binnen een halfuur was ik er, en met de camera vonden we de oorzaak in een oude binneninstallatie. In De Mare, met die mix van jaren '60-bouw en nieuwere delen rond het winkelcentrum, krijg ik regelmatig noodoproepen door gemengde rioleringssystemen die overstromen, vooral in de herfst met al die bladeren. En in het Centrum, nabij de Grote Sint-Laurenskerk, loop je tegen historische uitdagingen aan: gietijzeren leidingen uit de 17e eeuw die corroderen, of zelfs restanten van loden buizen in monumentale panden. Daar moet je voorzichtig zijn met de monumentencommissie, maar ik regel het altijd netjes. Trouwens, in Graft-de-Rijn, met zijn oude kern uit de 16e eeuw en moderne uitbreidingen, zijn wortels een echte plaag in de Eilandspolder, ik heb er al tientallen verwijderd met mijn speciale tools. Ik denk dat mijn kracht zit in die lokale kennis; ik heb familie en vrienden geholpen in bijna elke buurt, en ik ken de seizoensdingen: winterbevriesing in oudere huizen, of zomerse vetophopingen. Tussen haakjes, in mijn vrije tijd fiets ik graag door de polders rond Graft, dat houdt me scherp en geeft me rust na een lange dag. Bij Ontstoppen Alkmaar ben ik 24/7 bereikbaar, binnen 30 minuten ter plaatse, zonder voorrijkosten en met een vast tarief vooraf. Gratis vooronderzoek, en drie maanden garantie op elke klus. Heb je een verstopping? Bel me direct op 085 019 84 75 of kijk op ontstoppen-alkmaar.nl, ik help je uit de brand, want dat is wat buren doen in Alkmaar.

Blogs

Gerelateerde blogs

Werkwijze

Werkwijze Ontstoppen Alkmaar

Je maakt een afspraak

Je bespreekt de situatie en maakt een afspraak.

U

Wij doen onderzoek

De monteur onderzoekt de verstopping.

Een vrijblijvende offerte

Je ontvangt een vrijblijvende offerte.

Direct aan de slag!

Akkoord? Wij gaan aan de slag!

Service

Onze dienstverlening

ontstoppen-wc-alkmaar

WC verstopt

WC verstopt Alkmaar

Verstopte WC in Alkmaar? Onze vakmannen zijn snel ter plaatse. Bel ons snel via 085 019 84 75.

loodgieter-alkmaar-ontstopping

Afvoer verstopt

Afvoer verstopt Alkmaar

Gootsteen verstopt in Alkmaar en omstreken? Bel ons snel voor een afspraak en we staan binnen een uur bij je op de stoep.

loodgieter-in-alkmaar-leidingen

Riool inspectie

Riool inspectie Alkmaar

Riool inspectie Alkmaar? Het voorkomen van complexe problemen is belangrijk. Bel ons snel en wij checken de staat van het riool binnen no-time!

loodgieter-alkmaar-verstopping

Riool verstopt

Riool verstopt Alkmaar

Is je riool verstopt? Wij komen onmiddellijk jou kant op. Ontstoppingsdienst Alkmaar helpt je met al je verstoppingen.

Loodgieter Alkmaar Sanitair

Badkamer

Doucheputje verstopt Alkmaar

Doucheputje verstopt? Ontstoppen Alkmaar biedt jou de beste hulp en zorgt voor een snelle oplossing.

RIOOL

Verouderd of slecht aangelegd riool

Water kan naarmate de tijd vordert niet meer goed wegspoelen, dit kan te maken hebben door een versleten of verouderd riool. Vroeger werden gresbuizen gebruikt voor rioleringen. Deze leidingen zijn slapper waardoor er vaker problemen ontstaan, zoals ingegroeide boomwortels. Tegenwoordig gebruiken we kunststof buizen.

Tot op hedendaags zijn veel panden voorzien van de gresbuizen.

bel ons als je kampt met een hardnekkig probleem via 085 019 84 75. Ook voorzien we je van meer informatie.

Verstopping Alkmaar

Spoed loodgieter

Voorkom permanente schade aan je huis en bel direct een van onze spoed loodgieters in Alkmaar!

Riool Alkmaar

Riool verstopping

Wanneer je ontdekt dat je riool verstopt is dan is het belangrijk om snel te handelen. 

Loodgieter Alkmaar Ontstopping

Schade beperken

Voorkom ergere schade schakel direct een spoedloodgieter in!

Ervaringen

KLANTEN VERTELLEN

Wij zijn zeer tevreden over de dienstverlening van Ontstoppen Alkmaar. Altijd uitstekende service en snel geholpen!

Albert Heijn XL Alkmaar

Bij ons heeft Ontstoppen Alkmaar verschillende werkzaamheden uitgevoerd, waaronder het vervangen van riolering en verhelpen van verstoppingen. Wij zijn zeer tevreden over het geleverde werk! Uitstekende service!

AZ Alkmaar

Altijd goede en snelle service bij Ontstoppen Alkmaar BV.

Brandweer Kazerne Alkmaar

Partners

Bewezen kwaliteit

Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Henrad
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap
Loodgieter met gereedschap

AFSPRAAK

GRATIS OFFERTE EN
DIRECT AFSPRAAK PLANNEN

24/7 SPOEDSERVICE

M

ONMIDDELLIJK EEN OFFERTE

072 201 2745

De beller is sneller

24/7 spoedservice

Altijd en overal in Alkmaar

Komt goed garantie

Niet tevreden, geld terug

l

Gratis offerte

Onmiddellijk een offerte

Alkmaar